Akcja społeczna pn. „Terapia ogrodem, czyli hortiterapia dla seniorów”.

W dniu 19.07.2023r. Na terenie Centrum Usług Społecznych została przeprowadzona akcja społeczna pn. „Terapia ogrodem, czyli hortiterapia dla seniorów”. Podczas akcji Seniorzy zostali zaznajomieni z tematyką hortiterapii, czyli terapii ogrodem, która bazuje na naturalnej potrzebie kontaktu z naturą. Hortiterapia ma korzystny wpływ na zdrowie, stan umysłowy i emocjonalny.

Jesteśmy przekonani, że czas poświęcony na stworzenie „mobilnych ogrodów” wspólnie z Seniorami umożliwi im, obserwowanie osiąganych dzięki swojej pracy efektów. W ten sposób Seniorzy będą mogli dostrzec, jak rozwijają się uprawiane przez nich rośliny i mogą obserwować naturalne cykle zachodzące w ogrodach. Tego rodzaju wymierne efekty to ważny element tej metody w przypadku seniorów.

W ten sposób mogą oni poczuć własną sprawczość i znaleźć kolejny cel do realizacji. Równie ważne, jak aspekty osobiste, są tutaj również te społeczne. Seniorzy pracują w ogrodzie razem, wspólnie osiągając cele. Podczas prac przy pielęgnowaniu roślin mogą nawiązywać nowe więzi. Przy tym, praca z roślinami staje się ich wspólnym zainteresowaniem i tematem do rozmów.